psprices.com All game discounts
What's new

Asteroids: Recharged

joystick Platforms
PS5
subtitles Subtitles EN CH RU DE ZH IT FR ES JA KO PT_BR
trophy Trophies
play_circle Videos
gamepad Genres Arcade Action
group Local CO-OP 2 players
timer Playtime Main Story 2h 50m
globe Other regions
equal Also Asteroids, アスタロイドズ, atari, retro, remake
Lowest price: 33,25 kr. PS+: 26,60 kr.
Release date: Dec. 14, 2021

Price change history

Description

Det originale rumskydespil går mod den moderne æra! Asteroids: Recharged er blevet omtænkt til moderne gameplay med levende billeder, kraftfulde nye evner og endnu et originalt soundtrack fra den prisvindende videospilskomponist Megan McDuffee.

Asteroids: Recharged skaber en velkendt, men revitaliseret og moderne udfordring til både old school og nye high score chasere. Og 30 unikke og kreative udfordringsniveauer tager rumskydespillet ind på nyt territorium, komplet med lokale og globale ranglister.

En helt ny samling af power-ups - inklusive spredeskud, skinnepistoler, refleksskjolde og mere - vil hjælpe med at afværge splintrende asteroider og aggressive UFO'er. Co-op-spil giver dig mulighed for at spille med en ven og øger intensiteten, mens spillerne gør deres bedste for at koordinere og overleve.

Nøglefunktioner:

Old Meets New: Classic Asteroids-gameplay opdateret med raffineret kontrol og moderne visuelle opblomstringer

Power Up: Spræng lyserøde UFO'er for at få fat i dødbringende fordele som sprængstof-asteroider eller et sort hul-skud, der suger alle fjender ind i dens radius

Udfordring: Deltag i en serie på 30 udfordringer designet til at sætte selv de mest erfarne spillere på prøve

Konkurrer: Nå toppen af ​​globale ranglister for arkade og individuelle udfordringstilstande

Bring a Friend: Spil lokal co-op i alle tilstande, og overlev rummets dybder sammen

Get in the Groove: Space out til et originalt partitur af Megan McDuffee
Information from the official PlayStation Store site. All Rights Reserved.